Film Ambassadors' Night

The Film Ambassadors’ Night is the Film Development Council of the Philippines’ major annual event that honors Filipino filmmakers, film workers, and film projects that have earned international accolades and awards in festivals and markets in world cinema in the previous year. During FAN, we also take the occasion to grant the Camera Obscura Awards, the highest honor granted by the FDCP to a filmmaker, film worker, a pillar of the film industry, or a film project. This is awarded to an individual or a film project that has breached records and blazed trails globally with their extraordinary achievements in performance or contribution to the international stature of Philippine Cinema. 

SHORT FILMS
 
1. L.O.L. by Mark Justine Aguillon 
 
AUDIENCE CHOICE AWARD
11th Macau International Short Film Festival
China
 
INDEPENDENT ACHIEVEMENT AWARD
International Film Festival Manhattan 
United States
 
2. SULYAP (THE GLANCE) by Geraldo Jumawan, Sherwin Compendio
 
INDEPENDENT ACHIEVEMENT AWARD
International Film Festival Manhattan 
United States
 
3. GARBO (PRIDE) by Alan Filoteo 
 
INDEPENDENT ACHIEVEMENT AWARD
International Film Festival Manhattan 
United States
 
4. BLUE ROOM FEELINGS by Ruka Azuma
 
INDEPENDENT ACHIEVEMENT AWARD
International Film Festival Manhattan 
United States
 
5. FISH HEAD by Marcos Durian 
 
JURY AWARD BEST SHORT FILM
International Film Festival Manhattan 
United States
 
6. ANG LIHIM NI LEA by Rico Gutierrez
 
BEST SHORT ANIMATION AWARD
Buenos Aires International Film Festival (BUEIFF)
Argentina
 
7. VIRAL KIDS by Arjanmar Rebeta
 
SILVER AWARD (ASIAN NEW FORCE CATEGORY)
25th Incubator for Film & Visual Media in Asia Awards
Hong Kong
 
8. TARANG (LIFE’S PEDAL) by Arvin Belarmino
 
BERLIN-BRANDENBURG SHORT AWARD - BEST FILM
36th International Short Film Festival Berlin (Interfilm Berlin)
Germany

 

SHORT FILM ACTORS
 
9. TERI ONOR
 
Best Actor (Short Film) for “Biyaheng Madilim (A Night's Journey)”\
International Film Festival Manhattan 
United States
 
10. MADISON ROJAS 
 
Jury Award Best Performance Actor for “Fish Head”
International Film Festival Manhattan 
United States
 
11. GERALDO B. JUMAWAN
 
Best Actor for “Nagbuwa Nga Gugma (Unfaithful Love)”
Lake City International Film Festival (LCIFF)
New Delhi, India 

 

SHORT FILM DIRECTORS
 
12. JOEY PARAS

 
Best Director for “Igib”
2020 FilMay International Short Film Festival
Kumanovo, Macedonia
 
13. LUISITO LAGDAMEO IGNACIO 
 
Best Director for “Biyaheng Madilim (A Night's Journey)”
International Film Festival Manhattan 
United States


DOCUMENTARIES


 
TV DOCUMENTARY
 
1. ALAB (ABLAZE) - ABS-CBN Corporation
 
BRONZE AWARD - DOCUMENTARY HEROES
New York Festivals TV & Film Awards
United States
 
2. BRIGADA (THE BRIGADE): AETA SQUADRON/FEMALE SPIES - GMA News TV (GMA Network, Inc.)
 
BRONZE AWARD - DOCUMENTARY HISTORY & SOCIETY
New York Festivals TV & Film Awards
United States
 
3. TAO PO (IS ANYBODY HOME?) - ABS-CBN Corporation
 
BRONZE AWARD - DOCUMENTARY HUMAN CONCERNS
New York Festivals TV & Film Awards
United States
 
4. LOCAL LEGENDS: ENVIRONMENTAL ARTIST - ABS-CBN News Channel, ABS-CBN Corporation
 
SILVER AWARD - DOCUMENTARY HEROES CATEGORY
New York Festivals TV & Film Awards
United States
 
5. THE ATOM ARAULLO SPECIALS: BABIES4SALE.PH - GMA Network, Inc.
 
SILVER AWARD - NEWS: PROGRAM BEST INVESTIGATIVE REPORT
New York Festivals TV & Film Awards
United States
 

DOCUMENTARY FILMS
 
Short Documentary
 
6. ANG PAGPAKALMA SA UNOS (TO CALM THE PIG INSIDE) by Joanna Vasquez Arong
 
DOCUMENTARY SHORT FILM AWARD
40th Hawaii International Film Festival 
United States
 
BEST DOCUMENTARY SHORT HONOR
2020 Hot Springs Documentary Film Festival 
United States
 
BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY AWARD
15th Shorts Mexico Festival Internacional de Cortometrajes de Mexico
Mexico
 


Full-Length Documentary
 
7. IN PAGLAYAG A SULU STORY by Rhadem Morados 

 
JURY AWARD BEST DOCUMENTARY
International Film Festival Manhattan 
United States
 
8. A THOUSAND CUTS by Ramona Diaz
 
GLOBAL IMPACT AWARD - DOCUMENTARY FEATURE\
36th Los Angeles Asian Pacific Film Festival
United States


CREATIVE AWARDS
 
1. 1LT BALARAM TAMAYO

 
BEST SCREENPLAY for “Kagitingan: A True Story of Valor”
International Film Festival Manhattan 
United States
 
2. VINCENT SOBERANO
 
BEST SCREENPLAY for “Circle of Bones”
HorrorHaus Film Festival
United States
 
3. CHE ESPIRITU
 
BEST SCREENPLAY for “Pan de Salawal”
Calella Film Festival
Spain
 
4. MARY ROSE COLINDRES
 
BEST SCREENPLAY for “Iska”
7th Asian Film Festival
Barcelona, Spain
 
5. BENJAMIN TOLENTINO
 
BEST EDITING for “Kalel, 15”
59th Asia-Pacific Film Festival
Macau
 
6. VALERIE CASTILLO MARTINEZ
 
SPECIAL JURY AWARD - SCREENWRITING International Narrative Feature for “Death of Nintendo”
36th Los Angeles Asian Pacific Film Festival
United States


ACTORS
 
1. DINGDONG DANTES

 
ASIAN STAR PRIZE for “Descendants of the Sun” (GMA Network, Inc.)
Seoul International Drama Awards
South Korea
 
2. ARJO ATAYDE
 
BEST ACTOR for “Bagman” (ABS-CBN/IWant Series)
3rd Asian Academy Creative Awards
Singapore
 
3. CHERIE GIL, ALFRED VARGAS, ANGEL AQUINO, RONWALDO MARTIN
 
BEST PERFORMANCE AWARD for “Kaputol”
4th Innuendo International Film Festival
Milan, Italy
 
4. LOVI POE 
 
Best Actress Feature Film for “Latay (Battered Husband)”
International Film Festival Manhattan 
United States
 
5. ALLEN DIZON 
 
Best Actor Feature Film for “Latay (Battered Husband)”
International Film Festival Manhattan 
United States
 
6. ELIJAH CANLAS 
 
BEST ACTOR for “Kalel, 15”
17th Asian Film Festival
Rome, Italy
 
7. LOUISE ABUEL
 
BEST ACTOR for “Edward”
18th Dhaka International Film Festival 
Bangladesh
 
8. ISABEL SANDOVAL
 
BEST ACTRESS for “Lingua Franca”
18th Pacific Meridian International Film Festival
Russia
 
9. RUBY RUIZ
 
BEST ACTRESS for “Iska”
Harlem International Film Festival 2020
New York, United States
 
BEST ACTRESS for “Iska”
6th Herat International Women’s Film Festival
Afghanistan
 
10. CRISTINE REYES 
 
BEST ACTRESS for “UnTrue"
40th Fantasporto – Oporto International Film Festival
Portugal
 
11. ALDEN RICHARDS
 
ASIAN STAR PRIZE 
Seoul International Drama Awards
South Korea


DIRECTORS
 
1. MARIA DIANE VENTURA

 
BEST DIRECTION (Low Budget Category) for  “Deine Farbe”
5th Calella Film Festival
Spain 
 
2. MALLORIE ORTEGA

 
EMERGING FILMMAKER AWARD for “The Girl Who Left Home”
36th Los Angeles Asian Pacific Film Festival
United States
 
3. DERICK CABRIDO
 
BEST DIRECTOR for “Clarita”
40th Fantasporto – Oporto International Film Festival
Portugal


FEATURE FILMS
 
1. SUNSHINE FAMILY by Kim Tai-Sik, produced by Spring Films

 
BEST DRAMA
Korea UHD Awards 2020, Korean Ministry of Science and ICT
South Korea
 
2. WRITE ABOUT LOVE by Crisanto Aquino
 
ABC TV AWARD (MOST ENTERTAINING FILM OF ALL ENTRIES)
Osaka Asian Film Festival 2020
Japan
 
3. LATAY (BATTERED HUSBAND) by Ralston Jover  
 
GOLD AWARD
2nd Wallachia International Film Festival
Romania
 
JURY AWARD BEST NARRATIVE GLOBAL
International Film Festival Manhattan 
United States
 
4. PAN DE SALAWAL by Che Espiritu
 
BEST INTERNATIONAL FEATURE | AUDIENCE CHOICE AWARD
Calella Film Festival
Spain
 
BEST INTERNATIONAL FILM
FesticineKids 22 Cartagena
Colombia
 
AUDIENCE CHOICE AWARD
8th Seoul Guro International Kids Film Festival 
South Korea
 
5. LINGUA FRANCA by Isabel Sandoval
 
BEST INTERNATIONAL NARRATIVE
15th Tel Aviv International LGBT Film Festival
Israel 
 
SPECIAL MENTION AWARD 
10th Divergenti - International Festival of Trans Cinema
Italy
 
6. JOHN DENVER TRENDING by Arden Rod Condez
 
SPECIAL JURY PRIZE
AUDIENCE CHOICE AWARD
CRITIC’S CHOICE AWARD
26th Festival International Des Cinemas D’Aise Vesoul
France


SPECIAL CITATION
 
1. GERRY BALASTA

 
POSTHUMOUS LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD for the occupational therapist frontliner, filmmaker, and Co-founder of International Film Festival Manhattan
International Film Festival Manhattan 
United States
 
2. LUISITO LAGDAMEO IGNACIO
 
LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD for the veteran television and film director
International Film Festival Manhattan 
United States


A-LISTERS 
 
1. RAFAEL MANUEL
 
SILVER BEAR JURY PRIZE for “Filipiñana”
70th Berlin International Film Festival
Germany
 
2. LAV DIAZ 
 
BEST DIRECTOR for “Lahi, Hayop (Genus Pan)”
Orizzonti Section – Venice International Film Festival
Italy


CINEMADVOCATES
 
1. PANGASINAN 4TH DISTRICT REP. CHRISTOPHER “TOFF” V.P. DE VENECIA

 
For his exemplary work and commitment that champions the welfare of film and audiovisual workers through national policies that will effect change, progress, and ascendancy for the film and audiovisual industry.
 
2. NCCA CHAIRMAN AND CCP PRESIDENT ARSENIO “NICK” LIZASO
 
For his exemplary work in promoting the welfare of artists and cultural workers by way of launching government programs from amelioration of their condition to their professional advancement in the cultural sphere.
 
3. LOCKDOWN CINEMA CLUB
 
For its exemplary work in providing a venue and platform for raising funds to support and ameliorate the urgent needs of the displaced film workers in the time of pandemic.
 
4. INTER-GUILD ALLIANCE
 
For its exemplary work in organizing the film workers and their respective guilds and organizations towards a unified commitment to confidently and safely continue to work during the time of the pandemic.
 
5. DINGDONG DANTES
 
For his exemplary humanitarian work and commitment in supporting the livelihood of displaced film and audiovisual workers during these challenging times, and sharing his talent and influence for the good of the many.
 
6. ANGEL LOCSIN
 
For her exemplary humanitarian work that inspires all in the film industry and gives profound credence to all actors who share their talent and influence for the good of the many.


GABAY NG INDUSTRIYA
 
1.ROMY VITUG
- Haligi ng Industriya
 
For serving as an exemplar in the field of cinematography and memorable decades of outstanding films that framed and brightened our cinematic heritage.
 
2.GLORIA ROMERO - Ilaw ng Industriya
 
For serving as a veritable matriarch to the film industry and as a beacon of professional artistry and sublime inspiration to generations of film actors.
 


CAMERA OBSCURA ARTISTIC EXCELLENCE AWARD
 
1. JUN JUBAN

 
For his outstanding achievement in bridging the cinema continuum with the Philippines and the countries across the globe through working with international productions and creating impactful representations of our filming locations, Filipino artists and technicians, and Philippine Cinema in the eyes of the world.
 
2. “ASWANG” by Alyx Arumpac 
 
For its multiple wins in local and international festivals and award-giving events, for its brave and insightful depictions of social issues in a highly relatable manner, furthering the stature of Philippine documentary cinema.
 
3. TEDDY CO 
 
For his outstanding achievement in the conservation, documentation and archiving of our national film heritage, and the advancement of independent films and the Cinema of the Regions towards wider appreciation and viability, ushering in a new age of artistic diversity and cultural authenticity in cinema.

 

SHORT FILMS

 

BREECH ASHER HARANI

“NEXT TO ME”
JCS International Young Creatives Award
International Academy of Television Arts and Sciences

International Emmy World Television Festival
New York City, New York, USA


JULLIENNE ROASA
 
“ELON’S WAY”
Best Student Film
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA


EMIR KAHN BAUTISTA
 
“MISS CONCEPCION”
Audience Choice Award
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA


JOHN LANBERT RAFOLS, JAY CONDENO, 
JOHN NICO NUNAG

“YERO”
Best Short Documentary
21 Islands International Short Film Festival
New York, USA


MARK DELA CRUZ
 
“AMOR FALSO”
Best Short Film
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA


RAYMUND RIBAY GUTIERREZ

“JUDGEMENT”
Gold Remi Dramatic – Original
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA


JOJI ALONSO
 
“LAST ORDER”
Platinum Remi Award - Short film
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA


LOUIE IGNACIO

“NGITI NI NAZARENO”
Jury Award 
Innuendo International Film Festival
Milan, Italy


ARJAN REBETA

“PALABAS (A COUNTRY IN MOVING PICTURES)”
Signs Award – Short Film Section
17th Festival International Signs of the Night – Zeichen Der Nacht
Berlin, Germany

Best Short Film
15th Mini Film Festival
Sarawak, Malaysia
 
Best International Short Film 
Short Film Festival on Cultural Diversity and Peace by Dhaka University Film Society 
Dhaka, Bangladesh
 
Telefon Art Category Top Prize Winner
12th Szczecin Film Festival
Szczecin, Poland

“MA-GULONG SAYAW NG BUHAY (THE COMPLICATED DANCE TO THE WHEEL OF LIFE)”
Second Best Short Film
Maandeshi International Short Film Festival
Sangola, Maharashtra, India
 
“VIRAL GIRL”
Best Child Short Film
Maandeshi International Short Film Festival
Sangola, Maharashtra , India
 
“VIRAL KIDS”
Special Mention for the Signs Award
17th Festival International Signs of the Night
Bangkok, Thailand
 
“A BOXING COUNTRY”
Best Short Film
ANPUD Short Film Competition 2019 
Bangkok, Thailand
    
Best Experimental Short Film
Dolgoji Experimental Shorts 
Seoul, South Korea
 
“WING CHAIR”

Best Short Documentary 
LAMP» International Film Festival 2019 
Perm, Russia
 
Jury Award 
10th Kota Kinabalu International Film Festival – 
PESTA10 Filmmakers’ Competition 
Kota Kinabalu, Malaysia
 
“AT HOME”
Best Documentary Film    
3rd Asia Peace Film Festival 
Lahore, Pakistan


TV DOCUMENTARIES

 

THE ATOM ARAULLO SPECIALS: BABIES FOR SALE 

GMA 7
Gold Camera Award
US International Film and Video Festival Chicago, Illinois, USA


THE ATOM ARAULLO SPECIALS: NO LEFTOVERS 

GMA 7
Gold Camera Award
US International Film and Video Festival Chicago, Illinois, USA


I-WITNESS (HOWIE SEVERINO TEAM): ISLANG WALANG LUPA 

GMA 7
Silver Screen Award
US International Film and Video Festival Chicago, Illinois, USA


FRONT ROW: PASAN 

GMA 7
Silver Screen Award
US International Film and Video Festival Chicago, Illinois, USA


INVESTIGATIVE DOCUMENTARIES: PIITAN

GMA 7
Silver Screen Award
US International Film and Video Festival Chicago, Illinois, USA


LOCAL LEGENDS: KARNE NORTE 

ABS-CBN
Silver Dolphin in the Lifestyle, Art, Music, and Culture Category
Cannes Corporate Media and TV Awards
Cannes, France

Bronze World Medal
2019 New York Festivals “World’s Best TV and Films”
New York, USA

 

SHORT DOCUMENTARY

 

NO MAN LEFT BEHIND

Directed by Ella Mage
Best Feature Documentary
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA

 

FULL-LENGTH DOCUMENTARY

 

CALL HER GANDA

Directed by PJ Raval
Produced by Jim Butterworth, Daniel J. Chalfen, James Costa, Abigail Disney, Barbara Dobkin

Audience Choice Award
Seattle Asian American Film Festival 2019
Washington, USA

Best Feature Film
Seattle Asian American Film Festival 2019
Washington, USA


TECHNICAL & CREATIVE AWARDS

 

MATTHEW ROSEN & MARIA ROWELLA TALUSIG

Gold Remi Best Art Direction, “Quezon’s Game”
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA


MIKKO QUIZON

Best Sound Effects, “Nabubulok”
Formosa Festival of International Filmmaker Awards
Taiwan


VINCENT SOBERANO

Best Visual FX, “Blood Hunters Rise of the Hybrids”
Urban Action Showcase International Action Film Festival
New York, USA


MAC COSICO
 
Best Cinematography, “Musmos Na Sumibol Sa Gubat ng Digma”
Festival Internacional de Cinema da Figueira da Foz (Film Art 2019)
Coimbra, Portugal
 
 
ERIC RAMOS

Best Story Innovation, “Rainbow Sunset”
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA 


RODY VERA
 
Best Script - Asian Competition Section, “Signal Rock”
17th Dhaka International Film Festival
Dhaka, Bangladesh
 
 
CARLO ORTEGA CUEVAS 
 
Best Screenplay, “Guerrero”
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA


MONSOUR DEL ROSARIO

Best Weapons Sequence, “Blood Hunters Rise of the Hybrids”
Urban Action Showcase International Action Film Festival
New York, USA


SARAH CHANG

Best Action Sequence, “Blood Hunters Rise of the Hybrids”
Urban Action Showcase International Action Film Festival
New York, USA


ROMM BURLAT

Best Director, “Ama Ka Ng Anak Mo”
16th We Care Film Festival
New Delhi, India


MATTHEW ROSEN 

Gold Remi Best Director, “Quezon’s Game”
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA


ACTORS

 

BARBARA MIGUEL

Best Supporting Actress, “1-2-3”
ASEAN International Film Festival and Awards 2019
Kuching, Sarawak, Malaysia


CRISEL CONSUNJI 

Best New Performer, “Still Human”
38th Hong Kong Film Awards
Kowloon, Hong Kong


KRYSTLE CAMPOS

Best Child Artist, “VIRAL GIRL”
Maandeshi International Short Film Festival
Sangola, Maharashtra , India


GERALDO “JEK” JUMAWAN

Best Actor - Special Mention Citation, “Nothing Beats the Oldies”
Lake City International Film Festival
New Delhi, India


MAJA SALVADOR

Best Actress, “Wildflower”
Asian Content Awards 
Busan, South Korea


DANTE RIVERO

Best Actor Award, “Kung Paano Hinihintay ang Dapithapon”
39th Fantasporto-Oporto International Film Festival
Porto, Portugal


OGIE ALCASID

Best Actor, “Kuya Wes”
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA


GLORIA ROMERO

Best Actress, “Rainbow Sunset”
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA


ANGELI BAYANI

Best Actress, “Bagahe”
15th Zagora International Trans-Sahara Film Festival
Morocco

 
INA RAYMUNDO

Best Actress, “Kuya Wes”
39th Fantasporto-Oporto International Film Festival
Porto, Portugal

 
 AI-AI DELAS ALAS

Best Actress, “School Service”
39th Fantasporto-Oporto International Film Festival
Porto, Portugal

 
MAX EIGENMANN 

Best Performance by an Actress, “Verdict”
13th Asia Pacific Screen Awards (APSA)
Brisbane, Australia


EDDIE GARCIA, TONY MABESA, GLORIA ROMERO, AIKO MELENDEZ, TIRSO CRUZ,

SUNSHINE DIZON, SHIDO ROXAS, ALBIE CASINO, ROSS PESIGAN

Best Ensemble Acting, “Rainbow Sunset”
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA


KRISTOFFER KING (Posthumous Award)

Best Male Actor, “Kristo”
ASEAN International Film Festival and Awards 2019
Kuching, Sarawak, Malaysia
 
Best Performance, “Verdict”
Silver Screen Awards
30th Singapore International Film Festival (SGIFF)
Singapore


TONY MABESA 

Best Actor Award, “Rainbow Sunset”
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA

 
EDDIE GARCIA

Best Actor Award, “Rainbow Sunset”
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA


FEATURE FILMS

 

HINTAYAN NG LANGIT

Directed By Dan Villegas
Produced By Globe Studios; Project 8 Corner San
Joaquin Projects, Manet Dayrit & Ed Lejano

The Golden Samaritan Lion: To The Sincere Playacting
2019 Festival International Film East And West Classics And Avante-Garde
Orenburg, Russia


BAGAHE

Directed By Zig Dulay
Produced By Milagros Ong How

Critic’s Special Mention And People’s Choice Award
15th Zagora International Trans-Sahara Film Festival
Morocco


QUEZON’S GAME

Directed By Matthew Rosen
Produced By Lorena Rosen And Abs-Cbn Film Productions Inc.

Special Jury Award First Feature
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA

Best Foreign Movie Of The Year
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA


SCHOOL SERVICE

Directed By Louie Ignacio
Produced By Bg Productions (Baby Go) And Ferdy Lapuz

Orient Express Special Jury Prize
39th Fantasporto-Oporto International Film Festival
Porto, Portugal

Gold Remi Foreign
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA 


MUSMOS NA SUMIBOL SA GUBAT NG DIGMA

Directed By Iar Arondaing
Produced By Minda Ponce Rodriguez

Special Jury Prize
18th Baikal International Film Festival
Irkutsk, Russia Siberia


BALANGIGA: HOWLING WILDERNESS

Directed By Khavn Dela Cruz
Produced By Achinette Villamor, Khavn & Edong Canlas

Best Jury Prize
5th Bangkok Asean Film Festival
Bangkok, Thailand


RAINBOW SUNSET

Directed By Joel Lamangan
Produced By Heaven’s Best Productions (Harlene Bautista) And Ferdy Lapuz

Special Jury Prize
52nd Worldfest Houston International Film Festival
Houston, Texas, USA

Best Feature Film
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA


KUNG PAANO HINIHINTAY ANG DAPITHAPON

Directed By Carlo Catu
Produced By Patrick Neil Meneses & Enrico Roque

Special Jury Prize –Directors Week
39th Fantasporto-Oporto International Film Festival
Porto-Portugal

Audience Choice Award
25th Vesoul International Film Festival Of Asian Cinema
Vesoul, France


BLOOD HUNTERS RISE OF THE HYBRIDS

Directed By Vincent Soberano
Produced By Monsour Del Rosario

Best Action Film
Urban Action Showcase International Action Film Festival
New York, USA

Best Martial Arts Film
Urban Action Showcase International Action Film Festival
New York, USA 


PAN DE SALAWAL

Directed By Che Espiritu
Produced By Neil Arce, Matthew Godbey, Herb Kimble, Tey Clamor And Phyllis Grande

Best Narrative Feature Award
14th Belize International Film Festival
Belize City, Belize


ARIA

Directed By Carlo Enciso Catu
Produced By Ferdy Lapuz

Best Feature Film
Lake City International Film Festival
India


ALPHA: THE RIGHT TO KILL

Directed And Produced By Brillante Mendoza (Center Stage Productions)

Jury Prize Award
Bucharest International Film Festival 2019
Bucharest, Romania

Le Prix Du Jury
Festival International Du Film Policier De Beaune
Beaune, France


MAMANG

Directed By Denise O’hara
Produced By Ferdy Lapuz

Best Feature Film
17th Dhaka International Film Festival
Dhaka, Bangladesh


SIGNAL ROCK

Directed By Chito Rono
Produced By Csr Films And Regal Entertainment

Best Film
Asean International Film Festival & Awards 2019
Kuching, Sarawak, Malaysia

 


SPECIAL CITATION

 

BEA ALONZO

Asian Stars Up Next Award
4th International Film Festival & Awards Macao
Macao, China    


CESAR MONTANO

Lifetime Achievement Award – Acting/ Directing
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA

Best Actor
Heart For Victory
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA
 

JOEL LAMANGAN

Lifetime Achievement Award in Directing
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA

Film Festival Director Award
International Film Festival Manhattan 2019
Manhattan, New York, USA


A-LISTERS

 

ASWANG

Directed by Alyx Ayn Arumpac
Produced by Armi RAe Cacanindin
FIPRESCI Prize
International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFFA)
Amsterdam, Netherlands

JUDY ANN SANTOS

Best Actress
“Mindanao”
41st Cairo International Film Festival
Cairo, Egypt

JUN ROBLES LANA

Best Director
“Kalel, 15”
2019 Tallinn Black Nights Film Festival
Tallinn, Estonia


MINDANAO

Best Artistic Contribution
Directed and Produced by Brillante Mendoza (Center Stage Productions)
41st Cairo International Film Festival
Cairo, Egypt

VERDICT

Directed by Raymund Ribay Gutierrez
Produced by Center Stage Productions (Brillante Mendoza)
NETPAC Award
2nd Hainan Island International Film Festival
Hainan Island, China

SPECIAL JURY AWARD
76th Venice Film Festival
Venice, Italy


CAMERA OBSCURA

 

RICKY LEE

For his four decades of excellent screenplays and numerous awards in Philippine Cinema, and his dedication and passion as screenwriter, playwright, author, professor and mentor, committed to nurturing the next generations of film screenwriters and filmmakers


NICK DEOCAMPO

For his outstanding achievements and breakthroughs in his service as a leading academic and as a vanguard of Philippine film history and education


CATHY GARCIA-MOLINA

For being the only Filipino director with two box office hits exceeding 800 million pesos each, with 23 films grossing a total of more than 6.13 billion pesos. 

TECHNICAL AWARDS

 

Kamil Roxas

Best in Cinematography, “Rendezvous”
2018 Emirates Short Film Festival, Dubai

Rob Blackburn

Young and Emerging Filmmakers Award for the Story, “Janus”
2018 Emirates Short Film Festival, Dubai


ACTORS

 

Maricel Balderama

Best Supporting Actress, “Pas-an” 
South Film & Arts Academy, Chile

Raymond Murilla

Best Young Actor, “Hele”
Five Continents International Film Festival, Venezuela

Jek Jumawan

Honorable Mention Best Actor, “Sulyap”
Oniros Film Festival, Italy

Jek Jumawan, “Nothing Beats Oldies”
Top Shorts Film Festival, USa 

Christian Apolinario

Best International Actor, “Ma-Gulong Sayaw ng Buhay “
Focus on Ability Short Film Festival, Australia

Danabelle Gutierrez

Best Actress, “Girl Next Door”
2018 Emirates Short Film Festival, Dubai


DIRECTORS

 

Melon Perez

Best Director, “Girl Next Door”
2018 Emirates Short Film Festival, Dubai 

Mark Dela Cruz

Best Director, “Public Service”
International Film Festival Manhattan, New York

Arjanmar Rebeta

Best Director, “Ma-Gulong Sayaw ng Buhay”
7th Hak-İş International Short Film Festival Ankara, Turkey

Carlo Francisco Manatad

Best Director, “Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month “
Dakino International Film Festival 2018, 
Bucharest, Romania


SHORT BEST FILMS

 

Who Am I?

directed and produced by Mark Justine Aguillon  
International Film Festival Manhattan, New York

Manong Ng Pa-aling 

directed by E. Del Mundo Produced by E. Del Mundo and Erwin Blanco
Exground Filmfest 31, Wiesbaden, Germany

Kiss 

directed by Harlene Bautista Produced by Omar P. Sortijas and Derick Cabrido
International Film Festival Manhattan, New York

I Did It 

directed by Bea Maureen Cayone, Christine Anne Roa, and Catherine Anne Roa
2018 Asian International Children’s Film Festival
Hokkaido, Japan

Pa(g)asa 

directed by Al-jhun Romel Virgo Produced by Tainiaphilia Creatives
PLURALPlus Youth Video Festival, New York, USA

Palabas (A Country in Moving Pictures)

Produced and directed by Arjanmar Rebeta

16th Festival International Signs of the Night, Paris, France

18th Season of Calcutta International Cult Film Festival, Kolkata, India

Tres 

directed by James Ocampo Produced by MMN Productions
11th Tehran International FICTS Festival, 
Tehran, Iran

Black Palette 

directed by Fritz Silorio
International Film Festival Manhattan, New York

Tubbataha: A National Treasure 

directed by Don Falsario II (Produced by Aileen Ilumin)
7th Zagreb TourFilm Festival, Zagreb, Croatia

Ma-Gulong Sayaw ng Buhay 

directed by Arjanmar H. Rebeta (Produced by Arjanmar Rebeta, Mediarama)
LAMPA International Film Festival, Perm, Russia

Kadena 

directed by Arvin Belarmino Produced by Patsy Ferrer, Dan Masinsin
International Film Festival Manhattan, New York

Pas-an 

directed by Jek Jumawan and Win Compendio Produced by Jek Jumawan and Win Compendio
South Film and Arts Academy Festival, 
Rancagua, Chile

Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month 

directed by Carlo Francisco Manatad Produced by Armi Rae Cacanindin, Ling Tiong and Josabeth Alonso
61st San Francisco International Film Festival, California, USA

Ngiti Ni Nazareno 

directed by Louie Ignacio Produced by Louie Ignacio and Ferdinand Lapuz
41st Lucas International Festival for Young Film Lovers, Frankfurt, Germany

Last Order 

directed by Joji Alonso Produced by Patricia Sumagui
Pyongyang International Film Festival 2018, 
North Korea

Judgement 

directed by Raymund Ribay Gutierrez Produced by Carlo Valenzona
2nd El Gouna Film Festival, El Gouna, Egypt
2018 Stockholm International Film Festival, Stockholm, Sweden

16th TOFIFEST International Film Festival, Poland


TV SERIES

 

Ruru Madrid

Honorable Mention
Magpakailanman – Takbo ng Buhay Ko
International Film Festival Manhattan, New York City

Tilda Appleseed

August Media
Best Preschool Programme
Asian Academy Creative Awards, Singapore

The One That Got Away

GMA Network, Inc.
Silver Screen Award
2018 US International Film & Video Festival Awards

Maalaala Mo Kaya (MMK)

ABS-CBN
Best Single Drama/Telemovie
Asian Academy Creative Awards, Singapore


TV DOCUMENTARIES

 

Dan Buenaventura

Silver World Medal for Cinematography
Local Legends: Bandurria
ABS-CBN
New York Festivals, USa

I-Witness: Behind The Banquet 

GMA Network, Inc.
Honorable Mention
8th International Film Festival Manhattan, New York

Front Row: Batang Bomba

GMA Network, Inc.
Bronze World Medal
New York Festivals, USA

Brigada: Combat Camera Team

GMA Network, Inc.
Bronze World Medal 
New York Festivals, USA

Reporter’s Notebook: Yapak sa Pusod ng Dagat

GMA Network, Inc.
Bronze World Medal, New York Festivals, USA
Silver Screen Award, 2018 US International Film & Video Festival Awards

Reel Time: Gutom

GMA Network, Inc.
Silver World Medal
New York Festivals, USA

Reel Time: Hawla (The Untold Story of the Village Monster)

GMA Network, Inc.
Gold World Medal
New York Festivals, USA

Alaala: A Martial Law Special

GMA Network, Inc.
Silver World Medal, New York Festivals, USA
Gold Camera Award, 2018 US International Film & Video Festival Awards

Inside Marawi: A Report on 360 Video

GMA Network, Inc.
Silver Screen Award 
2018 US International Film & Video Festival Awards

‘Di Ka Pasisiil 

ABS-CBN
Gold Dolphin for Best Documentary
9th Cannes Corporate Media and TV Awards, France

I-Witness: Silang Kinalimutan

GMA Network, Inc.
Gold Camera Award
2018 US International Film & Video Festival Awards

Philippine Seas

GMA Network, Inc.
Gold Camera Award 
2018 US International Film & Video Festival Awards

Reel Time: Batang Maestro

GMA Network, Inc.
Gold Camera Award
2018 US International Film & Video Festival Awards


DOCUMENTARIES

 

Revolution Selfie: The Red Battalion

directed by Steven de Castro
Best Documentary
International Film Festival Manhattan, 
New York City

No Man Is An Island

directed by Nash Ang
Special Jury Award
1st Ulsan New Media Film Festival, Korea

Am-Amma 

directed by Dexter Macaraeg
Independent Achievement Award
International Film Festival Manhattan, 
New York City

Call Her Ganda 

directed by PJ Raval (Documentary)
Grand Jury Prize for Outstanding North American Documentary Feature

34th Los Angeles Asian Pacific Film Festival, Southern California

Best Documentary, Inside Out Film and Video Festival, Toronto, Canada

Best Documentary, Tampa Bay International Gay & Lesbian Film Festival, Florida, USA


TECHNICAL & CREATIVE AWARDS

 

John Anthony Wong

Best Editing for Foreign Language Film, “Bhoy Intsik” 
Nice International Film Festival of World Cinema 2018, France

Alec Figuracion

Best Script, “The Eternity Between Seconds”
Cape Town International Film Market and Festival, South Africa

Carlo Mendoza

Best Cinematography, “1-2-3”
4th Northern Virginia International Film and Music Festival, Fairfax, North Virginia, U.S.A

Thop Nazareno

Best Editing, “1-2-3”
4th Northern Virginia International Film and Music Festival, Fairfax, North Virginia, U.S.A

Gino Gonzales

Best Art Design, “Ang Larawan”
Asia Pacific Film Festival 58, Taipei, Taiwan

Ryan Cayabyab

Best Musical Score, “Ang Larawan” 
Asia Pacific Film Festival 58, Taipei, Taiwan


ACTORS

 

Dido de la Paz

Best Supporting Actor, “Respeto”
58th Asia Pacific Film Festival, Taipei, Taiwan

Odette Khan

Best Supporting Actress Award “Echorsis (Sabunutan Between Good and Evil)”
Five Continents International Film Festival, Venezuela

Carlos Dala

Best Actor, “1-2-3”
4th Northern Virginia International Film and Music Festival, Fairfax, North Virginia, U.S.A.

Timothy Castillo

Best Actor, “Neomanila”
34th Los Angeles Asian Pacific Film Festival, Southern California, USA

Christian Bables

Best Actor, “Signal Rock”
5th Hanoi International Film Festival, Vietnam

Allen Dizon

Best Actor, “Bomba”
16th Dhaka International Film Festival, 
Dhaka, Bangladesh

Best Actor, “Sekyu”
 International Film Festival Manhattan, 
New York City

Ian Veneracion

Best Actor, “Ilawod”
38th Oporto International Film Festival, 
Porto, Portugal

Andi Eigenmann

Best Actress, “The Maid in London” by Danni Ugali
International Film Festival Manhattan, 
New York City

Mary Joy Apostol

Best Actress, “Birdshot”
First ASEAN Film Awards, Da Nang, Vietnam

Angellie Sanoy

Mejor Actriz Award, “Bomba”
Palmarés Imagineindia 2018, Madrid, Spain

Ryza Cenon

Yakushi Pearl Award, “Mr. & Mrs. Cruz”
2018 Osaka Asian Film Festival, Japan

Angeli Bayani

Best Actress Award, “Bagahe”
Transsaharien International Film Festival, Morocco


FULL-LENGTH

 

Area 

directed by Louie Ignacio
(Produced by Romeo Lindain, Dennis Evangelista, Ferdinand Lapuz and Baby Go)
Bronze World Medal
New York Festivals, USA

Sakaling Hindi Makarating 

directed by Ice Idanan
(Produced by Melanie Entuna, Anina Rubio and Ice Idanan)
International Category Excellence Award
Asia Tourism-Induced Film & TV Arts Week 2018, Taizhou, China

Bomba 

directed by Ralston Jover
(Produced by Ferdinand Lapuz and Baby Go)
Gold Remi Award
51st Worldfest - Houston International Film Festival, Houston, Texas

Bhoy Intsik

directed by Joel Lamangan
(Produced by Ferdinand Lapuz)
Orient Express Special Jury Award
38th Oporto International Film Festival, 
Porto, Portugal

Die Beautiful

directed by Jun Robles Lana
Produced by Jun Robles Lana, Perci Intalan and Ferdinand Lapuz
Black Crystal for Best Feature Film
Newcastle International Film Festival, 
United Kingdom

Nabubulok 

directed by Sonny Calvento
Produced by Tony Calvento, Arden Rod Condez, Ellen Nicolas Criste; Ferdinand Lapuz 
Best Film, New Director’s Category in the 15th Asian Film Festival, Bologna, Italy

Best Narrative Feature, 17th Annual Asian Film Festival of Dallas, USA

Ang Panahon ng Halimaw 

directed by Lav Diaz 
Produced by Bianca Balbuena and Bradley Liew
Best Film, Festival Internacional de Cine de Cartagena, Colombia
Bildrausch Ring of Filmart, Bildrausch Filmfest Basel, Switzerland

Gusto Kita with All My Hypothalamus

directed by Dwein Baltazar
Produced by Bianca Balbuena and Giancarlo Abrahan
NETPAC Award and Asian Film Observatory Award
2018 Taipei Golden Horse Film Festival, Taipei, Taiwan

Bagahe 

directed by Zig Dulay
Produced by Jed Medrano and Zig Dulay
Golden Cyclo Award, Vesoul International Film Festival of Asian Cinema, Vesoul, France

Best International Fiction Feature Award, Asia Independent Film Festival, Bangalore, India

Gold Remi Award, 51st Worldfest - Houston International Film Festival, Houston, Texas

Special Mention Critics’ Choice and Audience Choice Award, Transsaharien International Film Festival,  Morocco


SPECIAL CITATION

 

Baby Go

Lifetime Achievement Award for Producing
8th International Film Festival Manhattan, New York

Piolo Pascual

Asia Star Award
Marie Claire Asia Star Awards 2018, Busan, South Korea

Anne Curtis

The Asian Star: Up Next Award
Variety and International Film Festival and Awards Macao, China

Brillante Mendoza

President of the Jury, Tokyo International Film Festival, Japan

International Jury, 40th Cairo International Film Festival, Cairo, Egypt


A-LISTERS

 

Nervous Translation 

directed by Shireen Seno 
Produced by John Torres, Ronald Arguelles

NETPAC Award for Best Asian Feature Film, 47th International Film Festival Rotterdam, Netherlands

Shireen Seno, Best Screenwriter, Asian New Talent Category

21st Shanghai International Film Festival, China

Abraccine Prize, 7th Olhar De Cinema Curitiba International Film Festival, Parana, Brazil

Jury Special Mention, Pacific Meridian International Film Festival 2018, Vladivostok, Russia

Respeto 

directed by Treb Monteras II 
Produced by Monster Jimenez

Centenary Award for the Best Debut Film of a Director International Film Festival of India, 
Goa, India

Best Film and Audience Choice Award, 16th Cyprus Film Days International Film Festival, 
Limassol, Cyprus

Silver Tiger Uncaged Award for Best Feature FIlm, New York Asian Film Festival, USA

Jury Best Film for Exground Youth, 31st Exground Film Festival, Wiesbaden, Germany

Best Youth Feature, 36th Carousel International du Film, Rimousk Quebec, Canada

Alpha: The Right To Kill 

directed by Brillante Mendoza 
Produced by Carlo Valenzona

Special Jury Prize, 66th San Sebastian International Film Festival, San Sebastian, Spain


CAMERA OBSCURA

 

Bianca Balbuena

For her continuing work in bridging the Philippines with the diverse filmmaking cultures in the world and giving opportunities to young and aspiring filmmakers, having been named “Producer of the Year” at the Asian Film Commissions Network and youngest awardee of the Asia Pacific Screen Awards (APSA) FIAPF Award.

The Hows Of Us

For making history in Philippine cinema by breaking the P800 million global box office record, making it the highest-grossing Filipino film to date and proving the competitive advantage of local films in the country

Kidlat Tahimik

For leading the movement for independent cinema in the country and making major contributions in visual arts and film, having been awarded as National Artist for Film and honored with the Prince Claus Award in Amsterdam

TECHNICAL & CREATIVE AWARDS

ANG ARAW SA LIKOD MO 

Best Sound Design, Greg Rodriguez III.
Nice International Film Festival, Nice, France – 
may 21, 2017

IMBISIBOL

Best Film Editing, Lawrence Fajardo,
3rd ASEAN International Film Festival and Awards 2017 in Kuching, Malaysia – May 6, 2017

Best Screenplay, Herlyn Gail Alegre and John Paul Bedia
2nd Los Angeles Philippine International Film Festival, California, USA

FATIMA MARIE TORRES AND THE INVASION OF SPACE SHUTTLE PINAS 25, 

Best Cinematography, Ches Espiritu
1st Mostra Internacional de Cinema de São Luís in Brazil

DAGSIN

Best in Costume Design, Jona Ballaran
Madrid International Film Festival


DIRECTORS

 

LAV DIAZ

Best Director, ”Ang BabaEng Humayo (The Woman Who Left)”
Dublin Film Critics Circle Awards in the 15th Audi Dublin International Film Festival, Ireland

LOUIE IGNACIO 

Best Director for “Area” 
3rd ASEAN International Film Festival and Awards 2017 in Kuching, Malaysia – May 6, 2017

MIKHAIL RED

Best Director and Jury Best Film, “Birdshot”
2nd Los Angeles Philippine International Film Festival, California

RAYMUND RIBAY GUTIERREZ

Grand Prix Best Director, “Imago”
35th Sulmona International Film Festival in Italy
SHERON DAYOC

Best Director, “Women of the Weeping River” 
5th War on Screen International Film Festival, Châlons-en-Champagne in France

SARI DALENA and KIRI DALENA

Best Director, “The Guerilla is a PoEt”
7th International Film Festival Manhattan, New York

FRITZ SILORIO

Best Director (Short), “Fall Guy”
7th International Film Festival Manhattan, New York

BRILLANTE MENDOZA

Best Director, “ Ma’ Rosa”
1st Annual Malaysia International Film Festival/Malaysia Golden Global Awards


TV DOCUMENTARY

 

WARMER

documentary by Atom Araullo 
Bronze World Medal – Climate Change and Sustainability
New York Festival Awards at the NAB Show in Las Vegas, USA – April 25, 2017

FRONT ROW: BATA SA BINTANA

documentary produced by JP Rubio of GMA Network, Inc.
Gold World Medal – Human Concerns
New York Festivals Awards at the NAB Show in 
Las Vegas, USA - April 25, 2017
 
REEL TIME: MALING AKALA

documentary produced by Jayson Bernard Santos of GMA Network, Inc.
Gold World Medal – National/International Affairs
New York Festivals Awards at the NAB Show in Las Vegas, USA – April 25, 2017

REPORTER’S NOTEBOOK: PASAN-PASANG PANGARAP

documentary produced by Ian Simbulan of GMA Network, Inc.
Gold World Medal – Community Portraits
New York Festivals Awards at the NAB Show in Las Vegas, USA - April 25, 2017


FILM DOCUMENTARY

 

SUNDAY BEAUTY QUEEN 

directed by Baby Ruth Villarama 
Audience Choice Award for Best Documentary
10th CinemAsia Film Festival in Amsterdam, Netherlands – March 16, 2017

Best International Feature Documentary
5th London Labour International Film Festival in the UK

TWO WAY JESUS

directed by Jet Leyco
Night Award in the Documentary Competition
15th International Festival Signes de Nuit in Thailand


FILM SHORTS

 

IMAGO

directed by Raymund Ribay Gutierrez
Best International Short Film
14th London Short Film Festival in the UK 

Edward Snowden Award in the Short Film Competition
15th International Festival Signes de Nuit, 
Berlin, Germany

Grand Prix with 4,000 euros cash prize
23rd International Short Film Festival in Drama, Macedonia, Northern Greece
Night Award
15th International Festival Signes de Nuit in France

FATIMA MARIE TORRES AND THE INVASION OF SPACE SHUTTLE PINAS 25,

written, edited and directed by Carlo Francisco Manatad
Best Comedy Film
26th Annual Aspen Shortsfest in Colorado, USA

Best Short Film
1st Mostra Internacional de Cinema de São Luís in Brazil

JODILERKS DELA CRUZ, EMPLOYEE OF THE MONTH

directed by Carlo Francisco Manatad
Best Southeast Asian Short Film
28th Singapore International Film Festival

DO I HAVE BOOBS NOW? 

directed by JOella Cabalu and Milena Salazar,
OUTtvGo People’s Choice Award - Best Short
29th Vancouver Queer Film Festival in Canada

CONTESTANT #4

directed by Jared Joven and Kaj Palanca
Best Short Film
1st Shanghai Queer Film Festival

DILIMAN

written and directed by TJ Collanto
Jury Best Short Film
2nd Los Angeles Philippine International Film Festival, California, USA 

SUPOT

Directed by Phil Giordano
Best Short Film
2nd Los Angeles Philippine International Film Festival, California, USA 

MARIA

directed by JP Habac
First Prize - Best Short Narrative  
44th Athens International Film+Video Festival, Greece April 2017


A-LISTERS

 

BIANCA BALBUENA

Producer of the Year award
Asia Pacific Screen Awards International Federation of Film Producers Association (FIAPF) Award  

11th Asia Pacific Screen Awards 2017 at Brisbane, Australia – November 23, 2017 

ALLEN DIZON

Best Actor,“Bomba”
International Competition – Special Jury Award
3rd Warsaw International Film Festival 2017, 
Poland – October 23, 2017 

ANGELIE SANOY

Best Actress, “Bomba”
International Competition – Special Jury Award
3rd Warsaw International Film Festival 2017,
 Poland – October 23, 2017 

PAILALIM (Underground) 

directed by Daniel Palacio
Special Mention, Fedeora Award
65th San Sebastian International Film Festival, 
Spain – October 11, 2017

PAUWI NA

directed by Paolo Villaluna 
The Golden Goblet (top prize)
20th Shanghai International Film Festival,
China – June 25, 2017


FULL LENGTH AREA

directed by Louie Ignacio
Special Jury Remi Award (Theatrical Feature Film Production-Docu Drama)
50th Worldfest Houston International Film Festival, Texas, USA

LAUT

directed by Louie Ignacio
Founders Award
2nd Los Angeles Philippine International Film Festival, California, USA

SINGING IN GRAVEYARDS

directed by Bradley Liew
Best Film
1st Annual Malaysia International Film Festival/Malaysia Golden Global Awards, Feb. 24

BABOY HALAS

directed by Bagane Fiola 
Special New Comer Award
66th Internationales Film Festival Mannheim-Heidelberg, Germany – November 18, 2017

IGNACIO DE LOYOLA

directed by Paolo Dy
Best Film 
Mirabile Dictum International Catholic Film Festival 2017, Rome Italy – November 30, 2017

Tale of the Lost Boys

directed by Joselito Altarejos
Best Feature Film Award
Serile Filmului Gay International Film Festival 2017 at Cluj, Romania – November 25, 2017 

Women of the Weeping River

directed by Sheron R. Dayoc 
Fasken Martineau Best Feature Film Festival
Toronto Reel Asian International Film Festival 2017, Canada – November 9, 2017

Patay Na Si Hesus

directed by Victor Kaiba Villanueva 
Honorable Mention for Narrative Feature
22nd TWIST: Seattle Queer Film Festival 2017, 
USA – September 15, 2017

2 Cool 2 Be 4gotten

directed by Petersen Vargas 
Audience Choice Award 
June 20, 2017 in the 32nd Lovers Film Festival-Torino LGBTQI Visions in Italy

1st Sem 

written and directed by Allan MichaEl Ibañez and Dexter Paglinawan Hemedez, 
Gold Remi Award (Theatrical Feature Film Production-Coming of Age)
50th Worldfest Houston International Film Festival in Texas, USA.  April 1, 2017

Ang Babaeng Humayo (The Woman Who Left) 

directed by Lav Diaz
Audience Award
Festival de Cinema d’Autor or D’A in Barcelona, 
Spain – May 15, 2017

Special Honour Award
3rd ASEAN International Film Festival and Awards 2017 in Kuching, Malaysia – May 6, 2017 

Special Mention Award
17th Festival Internacional de Cine Las Palmas de Gran Canaria th the Canary Islands – April 19, 2017

Birdshot

directed by Mikhail Red 
Special Mention Award
Bangkok ASEAN Film Festival in Bangkok, Thailand – May 13, 2017

Jury Best Film 
2nd Los Angeles Philippine International Film Festival, California

Dagsin (Gravity)

directed by Atom Magadia 
Best Narrative Feature
The World’s Independent Film Festival 2017, 
San Francisco USA – September 22, 2017

IMBISIBOL

directed by Lawrence Fajardo
Jury Best Film Audience Award
in the 2nd Los Angeles Philippine International Film Festival, California, USA

PAGLIPAY

directed by Zig Dulay
Platinum World Award for International Feature Film
World Film Awards by the Cinema XXI,
Bali, Indonesia

International Award of Outstanding Excellence 
5th International Film Festival for Environment, Health, Culture (IFFEHC), Bali, Indonesia – May 2017

HURAMENTADO (Oath to Die)

directed by Noriel Jarito
Jury Choice Award 
5th Delhi International Film Festival in India

PITONG KABANG PALAY

written and directed by Maricel Cabrera-Cariaga, 
Best Children’s Film
15th Dhaka International Film Festival in Bangladesh

PAMILYA ORDINARYO

written and directed by Eduardo Roy Jr., 
Grand Prize-Directors’ Week
37th Fantasporto International Film Festival in Portugal

PIPO

written and directed by Richard Legaspi
Viewers Choice Award, Asian and Middle Eastern Film Night Section
5th GATFFEST Film Festival in Kingston in Jamaica

BAKA BUKAS

written and directed by Samantha Lee
OUTtvGo People’s Choice Award for Best Feature
29th Vancouver Queer Film Festival in Canada

ACROSS THE CRESCENT MOON

written and directed by Baby Nebrida
Best Feature Global
7th International Film Festival Manhattan,
 New York

GALIT NA ASO

written and directed by Ankit Rawat
Most Popular Film (Philippines/India)
7th International Film Festival Manhattan, 
New York

SIKRETO SA DILIM

directed by Mike Magat and produced byRamon Roxas
Independent Achievement Award
7th International Film Festival Manhattan, New York

MATANGTUBIG (Town in a Lake)

directed by Jet Leyco  
Special mention in the AQCC-Camera Lucida award 
21st Fantasia International Film Festival in Montreal, Quebec, Canada


ACTORS – FILM

 

GABBY CONCEPCION (TV)

Asia Star Award, “Ika-6 Na Utos”
12th Seoul International Drama Awards

MARY JOY APOSTOL

Best Actress Award, “Birdshot” 
1st ASEAN Film Awards in Da Nang, 
Vietnam – November 30, 2017

LOTLOT DE LEON

Best Supporting Actress, “1st Sem”
50th Worldfest Houston International Film Festival in Texas, USA.  

ANGEL LOCSIN

Best Supporting Actress, “Everything About Her” 
57th Asia-Pacific Film Festival in Phnom Penh, Cambodia – July 30, 2017

AI AI DELAS ALAS

Best Actress, “Area” 
3rd ASEAN International Film Festival and Awards 2017 in Kuching, Malaysia – May 6, 2017

Best Actress, “Area” 
2nd Los Angeles Philippine International Film Festival, California, USA

ANA CAPRI

Best Supporting Actress, “Laut” 
3rd ASEAN International Film Festival and Awards in Kuching, Malaysia – May 16, 2017

HASMIN KILLIP

Best Actress, “Pamilya Ordinaryo”
37th Fantasporto International Film Festival in Portugal
Best Actress, “Pamilya Ordinaryo”
in the 12th Harlem International Film Festival in New York, May 4, 2017

RONWALDO MARTIN

Best Actor, “Pamilya Ordinaryo” 
12th Harlem International Film Festival in New York

IZA CALZADO

Yakushi Pearl Award - Best Performer, “Bliss”
12th Osaka Asian Film Festival in Japan

CHARO SANTOS-CONCIO

Special Mention Award, “Ang BabAeng Humayo (The Woman Who Left)”
17th Festival Internacional de Cine Las Palmas de Gran Canaria in Canary Islands

ANNA LUNA

Best Lead Actress, “MAestra”
Feature Films Section of the Five Continents Film Festival in Venezuela

LAILA ULAO

Best Actress, “Women of the Weeping River”
First ASEAN-China Film Festival, Putrajaya in Malaysia

ARNOLD REYES

Best Actor, “Birdshot” 
2nd Los Angeles Philippine International Film Festival, California, USA 

TOMMY ABUEL

Best Actor, “Dagsin” 
2nd Los Angeles Philippine International Film Festival, California, USA

RICKY DAVAO

Best Supporting Actor, “Dayang Asu”
3rd ASEAN International Film Festival and Awards in Malaysia

CHRISTOPHER DE LEON, 
MATTEO GUIDICELLI, DINA BONNEVIE, 
SANDY ANDOLONG, GABBY CONCEPCION AND JOEM BASCON

Best Ensemble Acting, “Across The Crescent Moon”
7th International Film Festival Manhattan, New York

CARLOS MORALES

Best Actor, “Rolyo”
7th International Film Festival Manhattan, New York

LEON MIGUEL

Best Actor (Short), “Galit Na Aso”
7th International Film Festival Manhattan, 
New York

CHRISTOPHER DE LEON

Lifetime Achievement Award in Acting
7th International Film Festival Manhattan, New York


CAMERA OBSCURA

 

SAVING SALLY

For its outstanding achievement and recognition in international film festivals in 2017 as a trailblazing full-length animation film and reintroducing original Filipino animation stories to the global market

KITA KITA 

For setting a new box office record as the highest grossing, independently-produced film in the Philippines having earned P320 million in the box office.

FERDINAND LAPUZ

For his outstanding work as a Producer,  reintroducing Philippine cinema to the global scene, paving the way for numerous films to be recognized in various prestigious international film festivals and for helping Philippine Cinema achieve its biggest break in the international scene since 2005

1st Sem

Directed by Allan Michael Ibanez and Dexter Paglinawan Hemedez

All Light India International Film Festival

Debut Directors’ Category: Best Feature Film
Honorable Mention and Special Acting Citation
Award for Ms. Lotlot De Leon

ALBERT CHAN PARAN

“JULIE”
Directed by Clanch Dayve Belleza
Independent Spirit Award Winner
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

ANDREAS MUÑOZ

Best Actor,  “IGNACIO DE LOYOLA”
Directed by Paolo Dy
International Film Festival Manhattan 2016

Ang Babaeng Humayo

Directed by Lav Diaz
GOLDEN LION
Venice Film Festival

ANJ MACALANDA

Best Director for Short Film, “WAWA”
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

Area

Directed by Louie Ignacio
SPECIAL JURY PRIZE WINNER
12th Eurasia International Film Festival

ATO BAUTISTA

Best Feature Global, “GEMINI”
International Film Festival 2016

BRADLEY LIEW

Asian Select NETPAC Category Best Film, “SINGING IN GRAVEYARDS”
Kolkata International Film Festival 2016

CANDY PANGILINAN

Best Actress, “STAR NA SI VAN DAMME STALLONE”
Directed by Randolph Longjas
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

CARLO CATU

“ARI: MY LIFE WITH A KING”
Bronze Remi
Filmmakers Festival
World Cinema in London

Audience Choice Award
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

CARLO ORTEGA CUEVAS

Best Ensemble Acting, “WALANG TAKE TWO”
International Film Festival Manhattan 2016

Cats, Dogs, Farm Animals, and Sahimi

Directed by Perry Dizon
SPECIAL JURY PRIZE
10th Taiwan International Documentary Film Festival

CESAR MONTANO

Best Actor
2016 HBO Urban Action Showcase International Film Festival, New York, USA

Child Haus

Directed by Louie IgnacioBEST CHILDREN FILM
14th Dhaka International Film Festival 

CLANCH DAYVE BELLEZA

Audience Choice Award (Short), “JULIE”
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

DOMINIC NUESA

Best Film, “ANG ARAW SA LIKOD”
Auckland International Film Festival

EDUARDO ROY JR

“PAMILYA ORDINARYO”
Jury Special Mention – Direction
1st London East Asia Film Festival

Best Director
Hanoi International Film Festival 2016

Student Jury Prize
Tokyo FILMex 2016

BNL People’s Choice Award
VENICE DAYS

Special Jury Prize for Direction
LONDON EAST ASIA FILM FESTIVAL

BEST DIRECTOR
HANOI INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

SPECIAL MENTION
FIVE FLAVORS FILM FESTIVAL - WARSAW

Honor thy father

Directed by Erik Matti 
Best Picture
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

BEST FILM
Neuchatel International Fantastic Film Festival

GIOVANNI BALDESSERI

Best Short Film, “LUCKY JINX”
International Film Festival Manhattan 2016

GLORIA SEVILLA

Gawad Gintong Ani
Gold Harvest / Lifetime Achievement ANG ARAW SA LIKODAwardee
International Film Festival Manhattan 2016

Hamog

Directed by Ralston Jover
OUTSTANDING ARTISTIC ACHIEVEMENT AWARD
Shanghai International Film Fest

BEST ACTRESS for Ms. Teri Malvar
Moscow Internationa Film Fest

AWARD for BEST FILM
RUSSIAN CRITICS CHOICE

HASMINE KILLIP

“PAMILYA ORDINARYO”
Jury Special Mention Acting
1st London East Asia Film Festival

Best Actress
Hanoi International Film Festival 2016

Hele sa Hiwagang Hapis

Directed by Lav Diaz
SILVER BEAR ALFRED BAUER PRIZE 
Berlinale International Film Festival

Hikbi sa Ibayong Dagat

Produced by Reporter’s Notebook of GMA Network
BRONZE WORLD MEDAL BEST DOCUMENTARY
New York Festivals 2016

US International Film and Video Festival 2016
BEST DOCUMENTARY
SILVER SCREEN AWARD

I Love You. Thank You. 

Directed by Charliebebs Gohetia
Rio Festival de Genero & Sexualidade no Cinema (Rio Festival of Gender and Sexuality in Cinema)

Honorable Mention
MENCAO HONOROSA DO FESTIVAL

Iadya Mo Kami

Directed by Mel Chionglo 
BEST ACTOR (Mr. Allen Dizon)
Silk Road Film Festival

BEST ACTOR (Mr. Allen Dizon)
13th Salento International Film Festival 

SILVER REMI AWARDS
36th Worldfest Film Festival 

Imago

SHORT CUTS AWARD
Toronto International Festival

Imbisibol

Directed by Lawrence Fajardo
NETPAC AWARD
Vesoul Asian Film Festival

JAE-RE LOUISE LIWANAG

Best Short, “SUKAT”
Los Angeles Philippine Film Festival 2016

JOSEPH ISRAEL LABAN

Best Film, “HAPPY NEW YEAR”
Festival de Finos Filmes  in Brazil

JUN ROBLES LANA

Audience Award Winner, “DIE BEAUTIFUL”
29th Tokyo International Film Festival 2016

KATHERINE OLMEDO

“GOT IT MAID”
Directed by Shawn Semana
Best Actress
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

KHAVN DELA CRUZ

“ALIPATO: THE VERY BRIEF LIFE OF AN EMBER”
Directed by Khavn Dela Cruz
Special Jury Mention
22nd Geneva International Film Festival

KING PALISOC/tandem

Best Cinematography
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

Laut

Directed by Louie Ignacio
SPECIAL MENTION OF THE JURY PRIZE
BEST ACTRESS (Ms. Barbie Forteza)
36 Festival Internacional Do Porto – Fantasporto (36th Oporto International Film Festival) 
SPECIAL MENTION OF THE JURY PRIZE
BEST ACTRESS (Ms. Barbie Forteza)

HONORABLE MENTION FOR BEST FEATURE FILM
2nd All Lights Film Festival

LEON MIGUEL

“RED LIGHTS”
Directed by Christian Lat
Best Actor for Shorts
International Film Festival Manhattan 2016


LEEDS ANIMATION WORKSHOP

Best Screenplay In A Short Film, “THEY CALL US MAIDS”
Los Angeles Philippines Film Festival 2016

Maestra Salbabida

Produced by Front Row of GMA Network
BRONZE WORLD 
BEST DOCUMENTARY
New York Festivals 2016

MADONNA SANCHEZ

“FILEMON MAMON”
Directed by Will Fredo
Best Socially Relevant Film
International Film Festival Manhattan 2016

Ma’ Rosa

Directed by Brilllante Mendoza
BEST ACTRESS (Ms. Jaclyn Jose)
Cannes Film Festival

MARCO FELIPE VILLA LOPEZ

“THE SISTER”
Directed by Joseph Israel Laban
Best Cinemathography
Harlem International Film Festival

MIKHAIL RED

Best Asian Future Film Award, “BIRDSHOT”
29th Tokyo International Film Festival 2016

MARIO CORNEJO

Fasken Martineau Best Feature Film Award, “APOCALYPSE CHILD”
Reel Asia Film Fest 2016

NATALIE HART

“SIPHAYO”
Directed by Joel Lamangan
Best Actress
International Film Festival Manhattan 2016

NIKO SALAZAR

“SEJOUR”
Directed by Christian Lat
Best Actor for Short Film
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

NORIEL JARITO

World Cinema Jury Choice Award
5th Delhi International Film Festival 2016

P.R. PATINDOL

Youth Jury Prize, “HILOM”
Singapore International Film Festival

Pamilya Ordinaryo

Directed by Eduardo Roy Jr. 
“PAMILYA ORDINARYO”
Jury Special Mention – Direction
1st London East Asia Film Festival

Best Director
Hanoi International Film Festival 2016

Student Jury Prize
Tokyo FILMex 2016

BNL People’s Choice Award
VENICE DAYS

Special Jury Prize for Direction
LONDON EAST ASIA FILM FESTIVAL

BEST DIRECTOR
HANOI INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

SPECIAL MENTION
FIVE FLAVORS FILM FESTIVAL - WARSAW

Jury Special Mention Acting for Hasmine Kilip
1st London East Asia Film Festival

Best Actress for Hasmin Kilip
Hanoi International Film Festival 2016


PAOLO BALLESTEROS

“DIE BEAUTIFUL”
Directed by Jun Robles Lana

Best Actor
29th Tokyo International Film Festival 2016

Special Jury Award for Outstanding Performance
21st International Film Festival of Kerala, India

PAOLO DY

Gran Premio del Publico (Audience Choice Award), “IGNACIO DE LOYOLA”
Festival Internacional de Cine con Valores 2016

PAVILION

Best Screenplay In A Short Film, “THEY CALL US MAIDS”
Los Angeles Philippines Film Festival 2016

RANDOLPH LONGJAS

Best Director, “STAR NA SI VAN DAMME STALLON”
Los Angeles Philippine Film Festival 2016

PEDRING LOPEZ

“NILALANG”
Jury Special Mention Best Director for an Action film
Best Special Effects
2016 Festival Internacional de Cine fantastico de Torremolinos, Spain

Best Director
2016 Los Angeles Philippine International Film Festival, USA

Best Feature
Best Martial Arts Feature
Best Supernatural/Sci-fi Feature
Best Weapons Sequence
2016 HBO Urban Action Showcase International Film Festival, New York, USA

Spotlight Silver Award
2016 Spotlight Horror Film Awards, Atlanta, GA, USA

RHODA JOY BLAZA

Best Student Film, “THE EQUATION”
International Film Festival Manhattan 2016

RICKY LEE

Lifetime Achievement Award in Screenwriting
International Film Festival Manhattan 2016

ROBBY TANTINGCO

“ARI: MY LIFE WITH A KING”
Directed by Carlo Catu
Best Screenplay
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

Sandra

Directed by Carlo Francisco Manatad
BEST INTERNATIONAL FILM
Timishort Film Festival in Romania

SEYMOUR BARROS SANCHEZ

“CARETAKER”
Active Vista Audience Choice Award
Active Vista International Human Rights Film Festival

2nd Place Winner
6th Cam International Festival of Short Films

SIGFREID BARROS SANCHEZ

“MAGTANGGOL”
IFFM Most Popular
International Film Festival Manhattan 2016

SOLIMAN CRUZ

“BALIK”
Directed by Alexander Cruz
Best Actor
Los Angeles Philippine International Film Festival 2016

SUE PRADO

“THE SISTER”
Directed by Joseph IsrAel Laban
Achievement in Acting Award
6th Guam International Film Festival

Toto

Directed by John Paul Su
AUDIENCE CHOICE AWARD FOR BEST FEATURE FILM
Asian American International Film Festival (AAIFF)

BEST ACTOR for Mr. Sid Lucero
BEST FOREIGN FEATURE FILM
Los Angeles Comedy Festival 

Tomodachi

Directed by Joel Lamangan
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM and BEST MUSICAL SCORING
Madrid International Film Festival

Traslacion: Ang Paglakad sa Altar ng Alanganin

Directed by Will Fredo
BEST DOCUMENTARY
Soho International Film Festival

VINCENT SOBERANO

Best Short Film, “BLOOD HUNTERS”
UASE / Cinemax HBO Action Film Competition in 
New York


CAMERA OBSCURA

 

ALLEN DIZON

For his exemplary achievements as an actor and winning consecutive Best Actor awards in international film festivals for his performances in the films “Magkakabaung” and “Iadya Mo Kami”

THERESE MALVAR

For being the youngest Filipina to win a BEST ACTRESS award from an A-LIST international Film Festival, having received the Best Actress award at 38th Moscow International Film Fest for the film “Hamog”, directed by Ralston Jover

JACLYN JOSE

For winning the highly coveted Palme d’or at the prestigious 69th Cannes Film Festival for the film “Ma’ Rosa”, directed by Brillante Mendoza, and for being the first Southeast Asian actress to achieve this honor

LAV DIAZ

For his outstanding success in direction for the film “Hele Sa Hiwagang Hapis” and winning the Silver Bear Alfred Bauer Prize Award at 66th Berlinale International Film Festival, and for “Ang Babaeng Humayo” that won the Golden Lion Award at the 73rd Venice International Film Festival

BRILLANTE MENDOZA

For his outstanding achievements as a multi-awarded film director who has been recognized by A-list film festivals such as Locarno and Cannes film festivals for creating motion pictures that ushered a new age of Philippine Cinema, and inspiring Filipino filmmakers to produce and create films that are worthy of recognition, locally and internationally